Samsung 75" Class QLED Q6F 4K Vision AI Smart TV (QN75Q6FAAFXZA)
Product Rating 4_7 4.71 Based on 642 reviews
Retail Price:
Black
Size:
No Size
overview
reviews (642)
shipping & returns
additional info
Product information
  • Display Type: QLED
  • Refresh Rate: 60Hz
  • Lighting Technology: Mega Contrast
  • Display Resolution: 4K (3,840 x 2,160)
  • Operating System: One UI Tizen
  • Processor: Q4 Processor Lite
  • Upscaling: 4K Upscaling
  • Motion Handling: Motion Xcelerator
  • Wi-Fi: Yes (Wi-Fi 5)
  • Bluetooth: Yes (BT5.3)
  • HDMI Input: 3 Ports
  • HDMI Maximum Input Rate: 4K 60Hz (for HDMI 1/2/3)
  • HDMI Audio Return Channel: eARC/ARC
  • HDMI-CEC: Yes
  • USB Ports: 1 x USB-A
  • Ethernet (LAN): 1
  • Speaker Type: 2CH
  • Output Power: 20W
  • Screen size class: 75”